Maraton do świętości – a więc biegacz gotowy na przemiany ( Uroczystość Wszystkich Świętych)

Biegacz to człowiek przemiany!

Różnorako kształtuje się inicjacja biegowa, różnorodne są jej okoliczności, jednak wspólnym elementem łączącym początki biegania jest chęć, determinacja  zmiany.

Przestał wystarczać dotychczasowy tryb życia. Już to organizm oplatany sadełkiem mocnymi sygnałami wołał o pomoc , już to zasapane serduszko po pokonaniu drugiego piętra schodów słało petycje o ratunek, a to znowu trudności w zapięciu pierwszego guzika w koszuli poczęły wzbudzały ironiczne uśmiechy domowników, jednym słowem   co krok to kuksaniec – człowieku obudź się !

Fizyczność traktowana przez lata po macoszemu , nie pomagała podobnym zjawiskom w sferze psychiki. Higieny psychicznej nie uczą bowiem w szkole , wzorców rodzinnych jak na lekarstwo , a lekarze wolą przepisywać prozac , niż forsować pacjentowi zdrowy tryb życia.

Jednym słowem dochodzimy do momentu, kiedy wybór staje się oczywisty jak porażka PO w ostatnich wyborach – albo coś zmienię albo ostry zjazd po równi pochyłej.

Cieszy oko widok setek czy nawet tysięcy zawodników , którzy zdecydowali się na zmianę i startami w biegach ulicznych wysyłają jasny przekaż światu: porzucam stare wygodne i rozleniwione życie i wchodzę na trudną, mniej wygodną ale ratującą mnie ścieżkę biegową.

Chrześcijanin to człowiek przemiany!

Scena Jezusowych „ błogosławieństw” opisywana przez Mateusza Ewangelistę rozpoczyna się bowiem od ważnego ( i odważnego ) kroku niektórych z Jego słuchaczy , a mianowicie :

 „Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie.”

Przystąpienie owo, to nie tylko fizyczny gest przybliżenia się do Przemawiającego. Jest to również znak zgody na coś , co się zdarzy,  co przyjdzie z zewnątrz , ale swoim działaniem dotyczyć  będzie ich wnętrza. Dokona się tam otwarcie pewnej przestrzeni aby mogła wkroczyć inna niż nasza ludzka rzeczywistość. Mówi o tym śpiewany dziś Psalm 24 w dalszej jego części:

 „Bramy, podnieście swe szczyty i unieście się, prastare podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały. «Któż jest tym Królem chwały? Pan, dzielny i potężny, Pan, potężny w boju». 

Jak widzimy, przemiana chrześcijanina to umieszczenie w jego wyczyszczonym z własnej koncepcji życia sercu obrazu Boga , zagubionego w grzechu pierworodnym.

Wtedy ( Jezus) otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:…”

Wkroczenie Króla chwały odbyło się i odbywa przez Jego Słowo – Jezusa Chrystusa.

W tamtym czasie w Galilei jako zapowiedź, a obecnie jako Słowo spełnione dzięki Jego śmierci i Zmartwychwstaniu.

Owocem przyjęcia Chrystusa do wnętrza człowieka jest szczęście i błogosławieństwo przeżywane nie tylko jako satysfakcja z wygodnego i w miarę bezproblemowego życia , ale coś znacznie , diametralnie większego.

Jest to radość w  sytuacjach, od których normalnie stronimy, uciekamy, omijamy.

Jest to odkrycie daru Życia  dla innych zwłaszcza dla tych, którzy  odbierają nam  naszą sprawiedliwość, racje, czas, pieniądze, spokój, dobrą opinię itd. a którym jego mocą możemy przebaczać, których możemy kochać. Jest to nasza nagroda , tworzymy bowiem Święty Kościół , wspólnotę uświęcaną Jego Paschą i ożywianą Jego Duchem – Wspólnotę Świętych.

Przystępujmy do Pana z gotowością na taką przemianę, a On tego dokona!

Jedna myśl nt. „Maraton do świętości – a więc biegacz gotowy na przemiany ( Uroczystość Wszystkich Świętych)”

  1. Rewelacyjny tekst….. przesłanie tego tekstu! „Albo coś zmienię albo zjazd po równi pochyłej”
    Moja decyzja: dzisiaj, teraz otwieram się na zmianę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*