Bezwarunkowa miłość Boga a więc biegacz dobrze zmotywowany (IV Ndz.Zw.)

Styczeń nie jest łatwym do biegania miesiącem. Morale biegaczy konfrontowane z licznymi styczniowymi uroczystościami zdaje się być poważnie osłabione.

Najpierw Sylwester, zaraz potem Trzech Króli, imprezy karnawałowe, skumulowane w tym roku ze względu na jego krótki czas trwania, wystawiają na ciężką próbę dyscyplinę treningową.

Warunki zewnętrzne jak na złość dokładają do pieca swoje. A to dość mocny mróz, a to utopione w śniegowym błocie ścieżki biegowe stwarzają poważne preteksty do leniuchowania.

Odległe jeszcze terminy pierwszych wiosennych startów dają złudną perspektywę biegowego lajciku.

Wiemy jednak, że tego, kto przetrzyma okres trudniejszy i wytrwa w regularnym lutowo-marcowym treningu, kwietniowe połówki czy już maratony ucieszą  niezłymi wynikami. Nie ma lepszej motywacji do dalszego biegania niż udany początek sezonu!

Słuchając dzisiejszych czytań , trudno wyłowić z nich takie optymistyczne nutki.  Najpierw czytamy fragment opowiadania o powołaniu proroka Jeremiasza. Otrzymuje on misję przekazywania Słowa Bożego  Izraelowi , który odszedł od Pana :

„ I wydam wyrok na nie za całą ich niegodziwość , iż opuścili mnie, a palili kadzidło obcym bogom i hołd oddawali dziełom swoich rąk”

czytamy w opuszczonym dziś fragmencie Jr 1,16. ( zachęcam do przeczytania całego Jr 1-2)

Nietrudno przewidzieć reakcję pouczanego o swoich nieprawościach ludu:

„A oto Ja czynię cię dzisiaj twierdzą warowną, kolumną żelazną i murem spiżowym przeciw całej ziemi, przeciw królom judzkim i ich przywódcom, ich kapłanom i ludowi tej ziemi. Będą walczyć przeciw tobie, ale nie zdołają cię [zwyciężyć], gdyż Ja jestem z tobą – wyrocznia Pana – by cię ochraniać”

Bóg wierny Obietnicy złożonej Abrahamowi, prowadzi Swój Lud aby stał się liczny i potężny. Prowadzi, to znaczy pozwala im podejmować  decyzje i wybory w wolności , wg własnego rozeznania, również błędne. Oznacza to w praktyce że, mimo dobrych chęci i być może czynionych wysiłków,  Izraelitom krok po kroku zaciera się Jego Oblicze , składają swój los i życie w ręce nieistniejących bożków, wytworów własnych rąk, własnej wyobraźni.

Od czasów współczesnych Jeremiaszowi upłynęło dwa z okładem tysiące lat.  Jednak czytając te historie widzę, jak bardzo są one o mnie.

Ile razy opieram moje wybory, na własnych koncepcjach i wyobrażeniach, zapominając o Jedynym, który stworzył mnie na Swój obraz i podobieństwo.

Bóg jednak stawia obok mnie osoby, które (tak jak Jeremiasz w tamtych latach) wskazują moje błędy. Są to dla mnie okazje , by coś w życiu poprawiać, robić tych błędów mniej , być mówiąc popularnie trochę lepszym człowiekiem. Jest to na pewno potrzebne i wartościowe.

Staje również obok mnie Chrystus , który proponuje inne rozwiązanie. Inne niż to opisane powyżej i inne niż moje wyobrażenia.

Daje mi swoją śmierć niewinnego człowieka w zamian za moje życie , życie tego który zawinił. Daje mi przebaczenie nie z racji mojej poprawy, ale bezwarunkowo, tak jak Ojciec bezwarunkowo wskrzesił Go z martwych.

Jesteśmy jako chrześcijanie   prowadzeni przez tą  Dobrą Nowinę, która gorszy innych a przez wielu jest wyśmiewana.

Jednak ta przebaczająca z Krzyża  miłość – miłosierdzie Boga zdolna jest nadawać sens każdej aktywności, każdemu działaniu, chociażby było ono mało spektakularne czy też wg naszych ocen mało wartościowe.

Ziomkowie wyrzucili Jezusa , gdy zapowiadał inną niż oni mieli perspektywę pomocy człowiekowi.

Prośmy naszego Pana abyśmy w pokorze słuchali Jego współczesnych nam proroków i otwierali się na jedyną skuteczną pomoc – łaskę przebaczenia. Żyjąc dalej tą łaską możemy świadczyć  bezwarunkową miłości Boga wobec naszych bliźnich w zwykłej codzienności.

 

Jeden komentarz do “Bezwarunkowa miłość Boga a więc biegacz dobrze zmotywowany (IV Ndz.Zw.)”

  1. Wiara jest czymś, co pozwala wytrwać w niesłychanie ciężkich czasach. Czym byśmy byli bez wiary. Bardzo fajny tekst. Dobrze piszecie. Biegowe pozdrowienia!
    PS. Bieganie jest tym, co pozwala wytrwać nawet przy najgorszych okolicznościach. Odpręża, uwalnia umysł i daje wolność.

Możliwość komentowania jest wyłączona.